Danas je u našoj školi obilježen Dan krunisanja Tvrtka I Kotromanića i Dan sjećanja na srednjovjekovnu Bosnu

Danas je u našoj školi obilježen Dan krunisanja Tvrtka I Kotromanića i Dan sjećanja na srednjovjekovnu Bosnu. Tvrtko I Kotromanić je bio prvi bosanski kralj. On se 26.oktobra 1377.godine krunisao za “kralja Srbije, Bosne, Primorja i Zapadnih strana”. Za vrijeme Tvrtkove vladavine ostvarena je politička stabilnost, te značajan kulturni i duhovni napredak, što je Kraljevinu Bosnu učinilo najsnažnijom zemljom u regionu, a Tvrtka I Kotromanića najvećim vladarom u historiji srednjovjekovne Bosne. 1390.godine proširio je svoju kraljevsku titulu, kao Stjepan Tvrtko “po milosti kralj Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Primorja”. Umro je 10.marta 1391.godine. Sahranjen je u naselju Mile kod Visokog. Spomenici Tvrtku I Kotromaniću se nalaze u Tuzli, Herceg Novom i Sarajevu.