Obilježavanje Međunarodnog dana obrazovanja

Međunarodni dan obrazovanja obilježava se 24. januara i posvećen je jačanju uloge obrazovanja za uspostavljanje globalnog mira, razvoja i napretka.

Svrha obilježavanja obrazovanja na međunarodnom nivou je usmjeravanje pažnje vladama i narodima na dostupnost obrazovanja kao sredstva za izlazak iz siromaštva.

Prema istraživanjima, danas u svijetu 258 miliona djece i mladih još uvijek ne pohađa školu; 617 miliona djece i adolescenata ne zna čitati i baviti se osnovnom matematikom; manje od 40% djevojčica u subsaharskoj Africi završi nižu srednju školu, a oko četiri miliona djece i omladine izbjeglica je van škole.

U našoj školi Međunarodni dan obrazovanja je obilježen radionicom sa učenicima ekološke sekcije gdje su nastavnica Esma Selimović i pedagogica škole Amela Silajdžić ukazale učenicima koliko je za čovjeka bitno obrazovanje uopšteno kao i obrazovanje u ekologiji i očuvanju prirode.