U našoj školi obilježen 22. mart – Svjetski dan voda

U ponedjeljak, 22. marta 2021. godine, u našoj školi obilježen je Svjetski dan voda. Prve važne preporuke o problemima u vezi sa vodom i vodnim resursima bile su formulirane na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama, koja je održana 1977. godine u Mar del Plati. Nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou, Opća skupština UN je rezolucijom od 22. februara 1993. odlučila da se 22. mart svake godine obilježi kao Svjetski dan voda, te da se na taj dan širom svijeta ukazuje na probleme vezane za vodu i vodne resurse, dodatno ističe važnost slatke vode i upozorava da se čista i pitka voda ne smije uzimati zdravo za gotovo. U decembru 2016. godine Opća skupština UN je usvojila Rezoluciju “Međunarodno desetljeće (2018-2028.) za akciju „Voda za održivi razvoj“, koja ima za cilj stavljanje vode u veći fokus tokom narednih deset godina. Zbog potrebe veće zaštite prirode učenici naše škole su sa nastavnikom biologije i hemije, Hasanbašić Emirom, razgovarali o značaju vode za život ljudi, izradjivali prigodne plakate te upriličili izložbu otvorenu za javnost.